Co to jest PIT 37?

Co to jest PIT 37?

13 stycznia, 2022 0 przez Specjalista Marketingu

Kto składa PIT-37? Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, czym dokładnie jest PIT 37 i czemu służy. W niniejszym artykule podpowiemy również, gdzie wypełnić PIT 37 za 2021 rok oraz kiedy mija termin rozliczenia. Zapraszamy do lektury!

  1. Co to jest PIT 37?
  2. Kto ma obowiązek składania deklaracji PIT 37?
  3. Ulgi przy deklaracji PIT 37
  4. Jak wysłać deklarację PIT 37?

PIT 37 to aktualnie najpopularniejsza deklaracja podatkowa, którą składa się w sytuacji, gdy pracownik, zleceniobiorca, rencista czy emeryt rozliczają jedyne źródło rocznych przychodów. Deklaracja podatkowa PIT 37 dotyczy tylko i wyłącznie przychodów opodatkowanych według zasad ogólnych i skali podatkowej – 17% oraz 32%. Kto jeszcze ma obowiązek składać deklarację PIT 37? Jakie ulgi można odliczyć w PIT 37? W jaki sposób wysyła się rozliczenie PIT? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście poniżej.

Co to jest PIT 37?

Deklarację PIT 37 składa niemalże każdy podatnik, który otrzymuje na swoje konto wynagrodzenie netto. Wynagrodzenie netto to kwota, która jest już pomniejszona o wszystkie składki, jakie obowiązują podatnika. Do poprawnego rozliczenia PIT 37 ważne jest również dostarczenie informacji PIT 11, na którym wykazuje się między innymi dochody z umów o dzieło lub zlecenia, z pracy, praw autorskich czy działalności, którą wykonuje się osobiście.

Kto ma obowiązek składania deklaracji PIT 37?

Rozliczenie PIT 37 obowiązuje większość umów pracowniczych, w tym standardowe umowy o pracę, zlecenie oraz dzieło. Deklarację wypełniają Ci podatnicy, których uzyskane przychody zostały opodatkowane według skali podatkowej 17% lub 32% w Polsce oraz za pośrednictwem płatnika, do którego zalicza się między innymi pracodawcę, ZUS czy zleceniodawcę.

W zeznaniu podatkowym PIT 37 rozlicza się przychody ze stosunku pracy, z rent krajowych i emerytur, z przedemerytalnych zasiłków, z działalności, którą wykonuje się osobiście (na przykład umowy zlecenia), z praw autorskich, z praw majątkowych, ze świadczeń, które wypłaca Fundusz Pracy, a także ze wszelkich zasiłków pieniężnych, które podatnik otrzymuje ze społecznego ubezpieczenia.

PIT 37 rozliczają także osoby, które samotnie wychowują dzieci małoletnie do lat 18 oraz dzieci, które uczą się lub studiują i nie ukończyły jeszcze 25 roku życia. Deklarację powinny złożyć także osoby samotnie wychowujące dzieci, które otrzymują rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny.

Z reguły ostatecznym terminem składania deklaracji PIT 37 jest ostatni dzień kwietnia. W sytuacji, gdy 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, czas ten wydłuża się do następującego po tej dacie dnia roboczego.

[obraz_1]

Ulgi przy deklaracji PIT 37

W ramach PIT 37 można uwzględnić wiele ulg podatkowych. Jest to możliwe tylko w sytuacji, gdy podatnik spełnia wymagania konkretnych odliczeń. Z jakich ulg warto skorzystać? Na przykład z ulgi na Internet, dzieci, ulgi rehabilitacyjnej, na leki czy samochód. Lista ta obejmuje także ulgi związane z darowiznami krwiodawców, na organizacje publicznego użytku, na cele kultu religijnego, charytatywno-opiekuńcze kościołów. Warto sprawdzić także ulgi termomodernizacyjne lub dla młodych.

Jak wysłać deklarację PIT 37?

Zeznanie podatkowe PIT 37 wysyła się do Urzędu Skarbowego. Deklarację można złożyć na dwa sposoby. Pierwsza metoda to wysłanie zeznania za pośrednictwem poczty. Jeśli interesuje Cię ten sposób złożenia deklaracji PIT 37, wystarczy pobrać odpowiedni druk w formacie PDF, wydrukować oraz podpisać i wysłać.

Coraz większą popularnością cieszy się jednak drugi sposób składania deklaracji podatkowej. Jest nie tylko prosty, ale i dużo szybszy. Chodzi o złożenie deklaracji online – tak zwane e-pity. Po złożeniu PIT online możesz przez program pobrać UPO, które jest potwierdzeniem, że deklaracja została dostarczona do odpowiedniego systemu. Jeżeli masz wątpliwości, czy prawidłowo opłacasz podatek dochodowy z tytułu działalności gospodarczej lub przychodów ewidencjonowanych, skontaktuj się z księgową. Ministerstwo finansów często wprowadza zmiany w przepisach, dlatego warto zaufać specjalistom.

 

zobacz Modern360 – świat sztucznej inteligencji i nowych technologii

5 1 vote
Article Rating