Co warto wiedzieć o leasingu maszyn?

Co warto wiedzieć o leasingu maszyn?

8 lipca, 2021 0 przez Specjalista Marketingu

Przedsiębiorcy potrzebują sprzętu i maszyn, żeby skutecznie działać w biznesie. Niestety, ten często jest naprawdę kosztowny i przekracza możliwości finansowe firmy.

W tej sytuacji wygodnym rozwiązaniem może być kredyt bankowy albo leasing. W drugim przypadku istnieje wiele udogodnień, które pozwalają zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt bez zbędnego obciążenia finansowego.

Na co zwracają uwagę firmy leasingowe przy leasingu maszyn?

Leasing maszyn jest uzależniony od wielu czynników. Inaczej wygląda sprawa w przypadku finansowania maszyny typowej dla danej branży; inaczej, gdy chodzi o specjalistyczny sprzęt. 

Ważne jest także to, czy chcesz otrzymać leasing na nowe, czy na używane maszyny. Firmy leasingowe biorą pod uwagę, jaki jest popyt na konkretny sprzęt na rynku wtórnym i jak bardzo zmienia się technologia w danej dziedzinie, co wpływa na cenę maszyny po okresie leasingowania. Przykładem są maszyny do druku cyfrowego, których wartość w okresie eksploatacji szybko maleje.

Firmy leasingowe najchętniej finansują urządzenia nowe i powszechnie używane, a dla maszyn używanych początkowy wkład własny może być wyższy. Wielu leasingodawców działa także w określonych branżach i jeśli zależy Ci na maszynach przeznaczonych do ich profilu działalności, to możesz liczyć na szerszą i korzystniejszą ofertę leasingową.

Jakiego rodzaju maszyny można leasingować?

Leasingodawcy oferują finansowanie maszyn wykorzystywanych w wielu branżach. Przykładowo w naszej ofercie proponujemy leasing maszyn takich jak:

  • maszyny do obróbki metalu, drewna, tworzyw sztucznych i kamienia,
  • maszyny do obróbki szkła, papieru i innych materiałów,
  • maszyny budowlane, leśne i rolnicze, wózki widłowe,
  • maszyny drukarskie,
  • maszyny medyczne,
  • maszyny do przetwórstwa spożywczego,
  • maszyny pakujące.

Często leasing obejmuje też całe linie technologiczne, a nawet meble i oprogramowanie używane przez firmę.

Jakie są warunki leasingu dla sprzętu z zagranicy?

Jeśli dana maszyna nie jest dostępna w sprzedaży na polskim rynku, firma leasingowa może się zgodzić na finansowanie sprzętu zakupionego za granicą, choć najczęściej wiąże się to z większymi wymaganiami w stosunku do leasingobiorcy. 

Najłatwiej otrzymać finansowanie, kiedy kupno następuje bezpośrednio u producenta, dilera lub działającego na terenie Polski pośrednika. Kolejną opcją jest zakup maszyny za gotówkę, odsprzedanie jej (po wcześniejszym uzgodnieniu) firmie leasingowej, a następnie wzięcie sprzętu w leasing. Można także dokonać leasingu zwrotnego na posiadany już sprzęt i za otrzymaną gotówkę kupić potrzebną maszynę z zagranicy.

Warto pamiętać, że przy finansowaniu zagranicznego sprzętu firmy leasingowe często dokonują oceny jej wartości przez doświadczonego rzeczoznawcę.

Jakie są zalety leasingu maszyn?

Leasing maszyn niesie ze sobą wiele korzyści. Maszynę można 2 razy szybciej zaliczyć w koszty niż przy zakupie za gotówkę. Leasingobiorca musi posiadać środki finansowe jedynie na wkład własny, pozostałą kwotę opłaca już firma leasingowa. Nie obniża on również zdolności kredytowej, a wszystkie formalności są proste i można je załatwić zaledwie w tydzień. 

Jeżeli firma działa sezonowo, to może skorzystać z różnej wysokości rat, płacąc mniej poza sezonem, kiedy obroty są mniejsze. W przypadku problemów z komornikiem leasingowany sprzęt nie podlega windykacji, jest bowiem własnością firmy leasingowej. Z pewnością jest to więc sposób pozyskania potrzebnej maszyny, na który warto zwrócić uwagę. 

Dowiedz się, jak wygląda leasing maszyn w naszej firmie i skorzystaj z oferty już dziś!

0 0 votes
Article Rating