Czy nauczanie języka obcego e learning może być skuteczne?

Czy nauczanie języka obcego e learning może być skuteczne?

29 maja, 2020 0 przez Specjalista Marketingu

Znajomość języków obcych jest w dzisiejszych czasach niezbędna. Niezauważalnie staliśmy się globalną wioską, gdzie każdy może mieć kontakt z każdym z tym, że nie koniecznie osoba z którą będziemy się kontaktować będzie się posługiwać naszym rodzimym językiem. Co raz częściej wyjeżdżamy za pracą za granicę naszego pięknego kraju. Znajomość języka obcego, w którym porozumiewają się osoby zamieszkujące ten kraj nie tylko pomoże w uzyskaniu wymarzonej pracy, ale przede wszystkim pozwoli na nawiązanie kontaktów również towarzyskich. Trzeba również pamiętać, że co raz częściej wyjeżdżamy za granice w celach turystycznych. Do tej pory Polacy byli postrzegani jako ci, którzy są oporni na znajomość języków, na szczęście ta sytuacja się powoli zmienia z uwagi na fakt, że co raz więcej osób korzysta z różnych form nauczania języka obcego.

 

Obecna sytuacja jaką zafundowała nam epidemia nie jest zbyt dobra dla osób, które chcą lub potrzebują się nauczyć konwersowania w języku obcym. Zamknięto szkoły stacjonarne, chętnym pozostaje więc szkolenie w trybie online. Na rynku wiele szkół proponuje takie szkolenie, można również skorzystać z wielu kursów oraz programów, których oferty co chwila pojawiają się w poczcie niejednego użytkownika Internetu. Jakie są realne szanse na to, że chętny do poznania arkanów języka innego niż nasz własny, faktycznie nauczy się nie tylko podstaw, ale również umiejętności prowadzenia konwersacji? Wszystko zależy od tego z jakiego kursu się skorzysta. Pośród wielu, które można znaleźć w sieci szczególnie na uwagę zasługuje kurs języka przeznaczony dla osób dorosłych prowadzonych przez wrocławską szkołę Gerelis https://gerelis.pl/kursy/kursy-dla-doroslych/. To bardzo ciekawa szkoła, która wdrożyła swój własny program szkolenia, który zakłada całkowitą rezygnację z podręczników, zwiększenie nacisku na naukę konwersacji, a przede wszystkim na pracę w niewielkich grupach szkoleniowych, gdzie osoby dobierane są pod kątem stopnia zaawansowania, sposobu uczenia się, a także wieku i zainteresowań. Praca w takich grupach pozwala na to, że uczniowie integrują się ze sobą, ucząc się jednocześnie od siebie, a przy okazji powstaje bezpieczna rywalizacja pomiędzy uczestnikami kursów. Trzeba powiedzieć również, że w szkole Gerelis https://gerelis.pl/ dba się o to, by atmosfera prowadzonych wykładów i szkoleń byłą jak najbardziej swobodna. Po wprowadzeniu ograniczeń dla prowadzenia szkoleń, pracownicy szkoły Gerelis dość szybko zareagowali na to i dostosowali swój program do realiów szkolenia e learning. Nowe możliwości zarówno objęły osoby już korzystające z kursów, jak i tych, którzy dopiero planowali podjąć naukę w szkole. W dalszym ciągu nauka jest prowadzona w niewielkich grupach z udziałem nauczyciela, choć każdy przebywa we własnym domu. Można powiedzieć, że każdy z uczniów czuje się bardzo swobodnie, więc komfort nauczania się zwiększa. Trzeba przyznać, że taka forma nauczania ma jeszcze jedną bardzo dużą zaletę. Do tej pory propozycja szkoły Gerelis była skierowana głównie do osób, które mieszkały w stolicy Dolnego Śląska lub w jego okolicy. W momencie kiedy szkolenie przeszło do Internetu, możliwość podjęcia nauki ma każdy, kto ma dostęp do Internetu nie zależnie od miejsca pobytu. Może więc po zakończeniu okresu przymusowego zamknięcia szkoły Gerelis, taka możliwość nauki również pozostanie?

Można się tylko zastanowić, czy można się nauczyć języka obcego drogą e learningu? Wszystko zależy od podejścia osób podejmujących naukę. Na pewno nic nie przychodzi łatwo, a e learning jest nieco trudniejszą metodą nauczania, gdyż wymaga większej samodyscypliny, co nie każdy potrafi. Sam język, nawet podczas takich kursów jakie proponuje Gerelis, czy inne bardzo dobre szkoły językowe nie wejdzie do głowy, jeśli się nie słuchacz nie przyłoży do nauki. Ale zamiast narzekania na pozamykane szkoły językowe, brak możliwości podjęcia takiej nauki warto się zabrać do roboty i skorzystać z nadarzającej się możliwości?