Do kiedy należy wymienić tradycyjną kasę fiskalną, na kasę fiskalną online?

Do kiedy należy wymienić tradycyjną kasę fiskalną, na kasę fiskalną online?

26 kwietnia, 2021 0 przez Specjalista Marketingu

Każdy z przedsiębiorców, wie jak ważne jest odpowiednie prowadzenie ewidencji sprzedaży, by nie narazić się na kłopoty z urzędem skarbowym. Nie mniej jednak, dla wszystkich, którzy prowadzą działalność, w której sprzedawane są towary lub usługi, będą musieli dostosować się do nowych zmian. W marcu 2019 roku, została opublikowana ustawa zmieniająca wcześniejszą ustawę o podatku od towarów i usług, a także ustawy takie jak: Prawo o miarach oraz obowiązek rejestrowania transakcji za pośrednictwem kas fiskalnych online. W rozporządzeniu Ministra Finansów, możemy więc zapoznać się z terminami, w przeciągu których poszczególne branże muszą wymienić dotychczasowe kasy, na kasy fiskalne online jeszcze w 2020 roku. Nie mniej jednak w związku z sytuacją pandemiczną w kraju, zmiany te zostały przesunięte na rok bieżący. Do kiedy zatem należy wymienić kasy tradycyjne na kasy fiskalne online i gdzie je nabyć?

Nowe terminy wymiany kas fiskalnych na kasy fiskalne online w 2021 roku

W swoim rozporządzeniu, z dnia 10 czerwca 2020 roku, Ministerstwo Finansów przedłużyło terminy prowadzenia ewidencji sprzedaży, wraz z wykorzystaniem do tego modeli kas, które rejestrują w formie elektronicznej lub papierowej. W myśl tego rozporządzenia, wymiany kas fiskalnych na kasy fiskalne online, muszą dokonać:

 • na dzień 1 stycznia 2021 roku, przedsiębiorcy którzy świadczą usługi związane z wyżywieniem, jednak odnosi się to do stacjonarnych placówek gastronomicznych. Odnosi się to także do placówek sezonowych, a także przedsiębiorców, którzy świadczą usługi związane z krótkotrwałym zakwaterowaniem. Wymiany muszą dokonać także przedsiębiorcy, którzy trudnią się sprzedażą węgla, brykietu lub podobnych stałych paliw, wytwarzanych z koksu, półkoksu czy węgla brunatnego.
 • na dzień 1 lipca 2021 roku. wymiany kasy tradycyjnej na kasę fiskalną online, muszą dokonać przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi:
  -fryzjerskie
  -kosmetyczne
  -budowlane
  -opiekę medyczną- lekarze i dentyści
  -prawnicze
  – usługi związane z działalnością placówek, służących zdrowiu i kondycji fizycznej

Branża hotelarska i gastronomia ma czas do 1 stycznia 2021 roku

Nie da się ukryć, że aktualna sytuacja, jaka dotknęła zarówno branżę gastronomiczną jak i hotelarską, jest niezwykle trudna i ciężka. Nie mniej jednak, Ministerstwo Finansów pozostało niewzruszone i nie wydało rozporządzenia, które dawałoby przedsiębiorcom działającym w tych branżach, trochę więcej czasu na wymianę i skorzystania z przesuniętego terminu instalacji kasy fiskalnej online w lipcu tego roku. Restauracje i punkty noclegowe, mimo ciężkiej sytuacji finansowej wciąż muszą liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów zarówno za zakup, a także za instalację kasy fiskalnej online. Placówki te miały bowiem czas do 1 stycznia 2021 roku. Nie mniej w przypadku punktów gastronomicznych, wymóg ten dotknie jedynie placówek świadczących usługi stacjonarne. Warto więc rozejrzeć się za tanimi i dobrymi kasami fiskalnymi online, które dodatkowo nie pogłębią, i tak już trudnej sytuacji. Polecamy więc przejrzeć ofertę: Kasy fiskalne online, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie i swojej firmy.

Dla kogo dłuższy termin na wymianę kas fiskalnych tradycyjnych na kasy fiskalne online?

Wspominaliśmy już, że Ministerstwo Finansów, z uwagi na sytuację epidemiczną w naszym kraju, przedłużyło dla niektórych branż termin, w którym muszą one dokonać wymiany kasy tradycyjnej na kasę fiskalną online. Z tego udogodnienia będą mogły skorzystać osoby, świadczące usługi z zakresu:

 • fryzjerstwa
 • kosmetologii
 • opieki medycznej i stomatologicznej
 • porad prawnych
 • usług budowlanych
 • usług fitness- jednak wyłącznie w zakresie wstępu do pomieszczeni

Zgodnie z rozporządzeniem, mają oni czas na wymianę kasy aż do 1 lipca bieżącego roku.

Pozostali przedsiębiorcy najwcześniej w 2023 roku

Okazuje się, że nie ma podanych jednoznacznych terminów, na wymianę kasy fiskalnej tradycyjnej, na kasę fiskalną online dla pozostałych przedsiębiorców. Nie mniej oni również muszą liczyć się z koniecznością przeprowadzenia tego typu wymiany. Okazuje się, że kasy fiskalne z papierowym systemem rejestracji sprzedaży, zostały wycofane z polskiego rynku już w 2019 roku. Od roku 2023 będą sprzedawane już tylko i wyłącznie kasy fiskalne, które dokonują ewidencję sprzedaży w formie online.

5 1 vote
Article Rating