Dofinansowanie do pompy ciepła 2021. Na co można je dostać?

27 maja, 2021 0 przez Specjalista Marketingu

Zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na pompę ciepła? Dofinansowanie jest jedną z opcji, która może Ci w tym pomóc. Sprawdź, z jakich programów warto skorzystać.

Dofinansowanie pompy ciepła – jakie dotacje?

Instalacja pompy ciepła w budynku to inwestycja w oszczędności, ekologię i własną przyszłość. Jej zakup oraz montaż wiążą się jednak z wydatkami, które początkowo mogą odstraszyć niektórych inwestorów. Na szczęście dla nich istnieje dofinansowanie do pompy ciepła programami rządowymi, lokalnymi czy kredytami, mogące mocno pomóc w realizacji przedsięwzięcia.

Którymi z dotacji na pewno warto się zainteresować?

Program Czyste Powietrze 2021

Głównym programem dofinansowania pomp ciepła w 2021 roku jest Czyste Powietrze 3.0 uruchomione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotację mogą uzyskać właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą wymienić stare, nieefektywne źródła ciepła na paliwo stałe, zastępując je tymi gwarantującymi mniejszą emisję gazów cieplarnianych (np. pompa ciepła). 

Chociaż Czyste Powietrze ma charakter ogólnopolski, to biorą w nim udział tylko gminy, które podpisały porozumienie. Dlatego też dotacją i jej warunkami warto się zainteresować na szczeblu lokalnym. Maksymalna kwota jaką możesz uzyskać to 25 tys. zł, jednak tylko wtedy, gdy decydujesz się również na mikroinstalację fotowoltaiczną. Bez niej dofinansowanie uzyskasz maksymalnie 20 tys. zł.

Ulga termomodernizacyjna

Planujesz termomodernizację? Również w jej ramach możesz zainstalować w domu pompę ciepła, a potem skorzystać z ulgi. Maksymalna kwota odliczenia od podatku wynosi w jej przypadku 53 tys. zł. 

Dofinansowanie pompy ciepła – EKO Kredyt i EKO DOM+

Dofinansowanie pompy ciepła w 2021 roku oferują również Bank Ochrony Środowiska oraz banki oferujące EKO Kredyt. Pierwsza dotacja skierowana jest do osób planujących budowę domu, druga – do klientów poszczególnych banków. Widełki EKO Kredytu to 11-50 tys. zł, oprocentowanie 8-9 proc. , a okres spłaty – od 2 do 120 miesięcy. Jeśli chcesz go uzyskać, najlepiej spytaj o niego w swoim banku.0 0 votes
Article Rating