Gąsienice gumowe do maszyn budowlanych

Gąsienice gumowe do maszyn budowlanych

24 marca, 2020 0 przez Specjalista Marketingu

Gąsienice gumowe do maszyn budowlanych

Kategoria obejmująca maszyny budowlane jest niezwykle szeroka. Te, które w kwestii przemieszczania się korzystają z rozwiązań obejmujących mechanizm gąsienicowy, to z reguły maszyny do robót ziemnych. Tego typu układ pozwala na zwiększenie mobilności pojazdu. Manewrowanie i poruszanie się takimi maszynami, nawet po bardzo nierównym terenie, jest po prostu łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Gąsienice gumowe vs. metalowe

Jeszcze do niedawne gąsienice do maszyn budowlanych były konstruowane z metalowych płytek. Obecnie jednak coraz częściej spotykamy gąsienice gumowe. Wszystko za sprawą ich większej wytrzymałości na zużycie i stosunkowo prostej wymiany. Co prawda gumowe gąsienice do koparek czy innych maszyn budowlanych, posiadają metalowy rdzeń konstrukcyjny, podobny do tego, jaki mają koparki z metalowymi gąsienicami. Całość ogumionego mechanizmu gąsienicowego jest jednak dużo lżejsza, co pozwala maszynom wykonywać prace ziemne o szerszym zakresie.

Gąsienice do maszyn budowlanych

W przypadku maszyn budowlanych gąsienice gumowe najczęściej stosowane są w koparkach i minikoparkach. Jednak gąsienice do maszyn budowlanych to nie wszystko. Układ bieżny gąsienicowy stosowany jest również w maszynach wyburzeniowych. Oczywiście są to pewnego rodzaju koparki, jednak ich zadaniem jest skuteczne wyburzanie istniejących już konstrukcji. Układy gąsienicowe stosowane są również w takich maszynach jak dźwigi czy układarki do rur.

Naprawa gąsienic gumowych

Tak jak wszystkie części do maszyn budowlanych, również gąsienice gumowe po pewnym czasie eksploatacji wymagają wymiany. Element ten nie podlega naprawie jako takiej, ale można go stosunkowo łatwo wymienić. Kluczowe jest tutaj odpowiednie dopasowanie rozmiaru gąsienicy. Dlatego przy zakupie nowej gąsienicy do koparki, należy zwrócić uwagę na rozmiar gąsienicy oraz markę i model koparki, do jakiej planujemy ją zamontować. Sprzedawcy i producenci gąsienic gumowych zawsze podają tego typu informacje. Co istotne, taką wymianę nie trzeba przeprowadzać zbyt często, ponieważ właściwie użytkowana gąsienica gumowa ma bardzo dużą wytrzymałość.