Jak odzyskać gotówkę z złego przelewu? – przegląd możliwości

Jak odzyskać gotówkę z złego przelewu? – przegląd możliwości

2 maja, 2020 0 przez Specjalista Marketingu

Jak odzyskać kasę z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to teraz jedna z najtańszych czynności, które można dokonać za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać oddane do przelewu. Co uczynić w takiej rzeczy?

Jak odzyskać kasę z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie sposobów na zły rachunek, wbrew pozorom, wcale nie istnieje takie proste. Numer rachunku jest bowiem produkowany w oparciu o algorytm, który w licznym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o sam mniejszej lub większej). Istotniejsze wiedze na ten punkt można znaleźć w ostatnim produkcie.

W konkretnej większości przypadków wyrazi się więc, że błędnie wprowadzony przez nas numer rachunku po prostu nie istnieje. Często obecnie na obecnym fragmencie można dostrzec pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę instytucji, w jakiej zaplanowane jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto ponownie sprawdzić wprowadzone dane.

Że się jednak zdarzyć, że pewnym cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Uwag tego prawdopodobnie żyć kilka:

wysłaliśmy przelew na nieistniejący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy leki na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, a do niewłaściwej roli.
W zależności od pewnej sytuacji wygląda nas inna metoda postępowania. Zwykle istnieje jednak sposób, by odzyskać swoje środki.

Przelew na nieistniejący rachunek
To najdostępniejszy także w myśli najbezpieczniejszy przypadek. Taka sytuacja daj nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty błąd w rachunku – zbyt mały numer czy nieprawidłowość w ilości kontrolnej. Niestety będziemy a mieć szanse potwierdzenia takiego przelewu.

Gdy natomiast nasz bank nie jest aż tak rozwinięty technologicznie, że się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, a środki znikną z własnego konta. Nie chodzi także panikować. Nawet jeśli przelew „wyjdzie” z rachunku, to że zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot środków można jednak chwila poczekać – w wiedzy powinno więc przypaść do pewnego dnia codziennego (jak wszelki nowy przelew), w pracy czas ten może przedłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po ostatnim etapie kwota przelewu nie wróciła na nasze konto (oraz jesteśmy prawdziwi, że przedmiotem był nieistniejący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Od okresu do czasu zmianie ulega oferta bankowa, i w klubu z tymże a my zmieniamy swój rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się więc może, że z użycia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sytuacja wygląda bardzo podobnie do sukcesu wspomnianego wyżej. Temat w tym, że nieaktywny rachunek ma „odpowiedni” (tj. zgodny z algorytmem) numer, a dlatego nie wykaże się nam komunikat o błędzie. Taki przelew zostanie to wysłany.

Przede wszystkim trzeba uspokoić osoby, które zamierzają, że nasze środki mogą dojść do kogoś innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a wtedy nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego jak do nas. Jeśli rachunek jest faktycznie zamknięty (oraz nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), przechodzimy do pracowania z sytuacją zbliżoną do powyższej. Może taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, a materiały w układzie kilku dni wrócą na nasze konto. Gdy tak się nie stanie, powinniśmy zwrócić reklamację.

Przelew na niewłaściwe konto
Może i się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki metoda, że pieniądze trafią na konto walutowe, choć zamierzaliśmy nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd że nas niemało kosztować, ponieważ poniesiemy wówczas koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję od takiej umowy (a co gorsza, bank pobierze te wartości dwukrotnie, gdyby będziemy potrzebowaliby zrobić przelew zwrotny). W skutku z konta że nam „zniknąć” całkiem spora kwota, której może obecnie nie odzyskamy.

Powody są dwa – przelewy w banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest zatem niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Oznacza to, że nie będziemy w stanie anulować takiego przelewu ani z rządu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeśli podejmiemy taką próbę kilka sekund później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank może odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest robienie dyspozycji klienta, jeśli to podamy taki i nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank zatwierdzi transakcję za całkowicie łatwą i zrobi ją razem z naszą wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki przypadek i poprosić pracownika banku o uwaga w cofnięciu omyłkowego przelewu. Powinien jednak być wiedzę, że bank będzie brał obowiązek nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą sprawą jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na który wysłaliśmy przelew, istnieje, i w dodatku jest zdolny, niemożliwy jest zatem automatyczny zwrot środków. Co a możemy w takim wypadku zrobić?

Często daje się, że taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że prawa księgowane są razem z planem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a więc i wycofać je) nawet z rządu bankowości elektronicznej. To powinien stanowić swój pierwszy etap. Naturalnie trzeba wykonać go jako już. Jeśli nie mamy szanse samodzielnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto zetknąć się z najdroższym oddziałem banku. Jeśli nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew że stać rozwiązany przez pracownika.

Gdy natomiast za późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na zły rachunek, jest nam kontakt z bankiem w projekcie uruchomienia odpowiednich procedur. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do zapewnienia nam radzie i rozpoczęcia właściwych funkcjonowań w własnym imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Podstawową prawdą jest: zawsze umawiamy się z pracownikami w naszym banku, nie w banku odbiorcy. To polski bank posiada wszystkie informacje dotyczące danego przelewu oraz toż on w własnym imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy podać jak wysoce szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer swego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po osiągnięciu tych danych bank będzie brał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, że cierpi on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien nastąpić w czasie 30 dni roboczych od chwili otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na indywidualny rachunek techniczny, a dopiero wtedy bank przeleje je na nasze konto. Razem z inną ustawą użytkownik nie poniesie żadnych wkładów w wypadku zwrotu pieniędzy, jednak nasz bank że nas obciążyć stawką za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Dokładne dane o kosztach można znaleźć w tabeli opłat i prowizji banku, do jakiego oddajemy się o ochrona.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie wyda pieniędzy w ustalonym terminie? W owej sprawy bank zostanie zrezygnowany z tajemnicy bankowej zaś będzie mógł nam ujawnić dane tej roli. To a umożliwi nam odzyskanie swojej zalecie na odległości sądowej – razem z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi zabiegami jest bowiem stosowane jak przestępstwo przeciwko mieniu.

Przy tej szansie warto i przechodzić na uwadze, że i my możemy zdobyć taki przelew niespodziankę. W takim wypadku wcale nie mieć tymi zabiegami – wcześnie czy później bowiem człowiek się po nie zgłosi, a my będziemy potrzebowaliby sprawić ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki