
Jak uchronić się przed pluskwami? – sprawdzone sposoby
19 października, 2021XXI wiek z pewnością mógłby otrzymać przydomek „renesansu pluskwy”. Od wielu dziesięcioleci problem z pluskwami wydawał się być rozwiązany na zawsze, zwłaszcza w państwach wysoko rozwiniętych. Jednak z końcem poprzedniego wieku i na początku bieżącego, obecność pluskiew w naszym życiu jest coraz częściej naznaczana. Ma to związek z naszym trybem życia cechującym się wysoką mobilnością, podróżowaniem do krajów w których problem z pluskwą jest wysoki, jak również otwarte granice, które zwiększają przybywanie do naszego kraju osób z krajów wysokiego ryzyka. Charakterystycznym momentem nasilenia się występowania pluskwy w Polsce były Mistrzostwa Europy w 2012 roku.
Spis Treści
Jak wygląda pluskwa?
Dorosłe osobniki mają długość 5 mm, czerwonobrązowy kolor, po najedzeniu przechodzący w purpurowy. Pluskwa ma zauważalne czułki, wydatne oczy i „pazurki” na końcu odnóży, które pozwalają pluskwie na wspinanie się po chropowatych powierzchniach. Osobniki w fazie początkowej są podobne do ziarenka maku. Łatwo widoczne na jasnej pościeli. Po zgnieceniu pluskwy widoczna krew żywiciela, oraz charakterystyczny zapach zgniłych malin.
Skąd się biorą pluskwy?
Pluskwa nie umie latać, przemieszcza się na swoich odnóżach lub jako pasażer na gapę na ubraniu, w bagażach, w meblach, książkach i innych obiektach, które stanowią ich kryjówkę. Pluskwa wyrobiła zdolność przetrwania bez jedzenia wielu miesięcy, stąd szansa ich przeżycia w takim transporcie jest duża. Najczęściej pluskwa występuje w gospodarstwach domowych, w hotelach, w transporcie publicznym, oraz w miejscach o niskim standardzie higieny.
Jak sprawdzić czy w moim mieszkaniu są pluskwy?
Zarówno młode jak i dorosłe osobniki większość czasu spędzają w ukryciu, aby przed świtem wyjść i żywić się krwią ludzką. Pluskwy chowają się w pobliżu miejsc snu człowieka:
- w ramach łóżka i szwach materaca
- na pleckach mebli, z tyłu obrazków, kwietników i zegarków ściennych
- za listwami przypodłogowymi, za tapetami
Wystarczy skrupulatnie obejrzeć szwy materaca, zagięcia i szczeliny w łóżku oraz odgiąć tapety lub listwy przypodłogowe, aby przekonać się czy w naszym mieszkaniu jest pluskwa. Jeśli zauważymy czarne kropki, które są odchodami pluskwy, lub samego owada, niezwłocznie podejmij działania mające na celu zwalczanie pluskwy.
Jak ustrzec się przed pluskwami? 8 sprawdzonych sposobów na pluskwę
- Unikać miejsc siedzących w komunikacji publicznej
- Nie stawiać toreb na siedzeniach w autobusie miejskim, w pociągach stawiać torbę na górnych półkach
- Podczas noclegów w hotelu nie kłaść toreb na łóżku lub pod łóżko. Najlepiej zostawić ją w łazience.
- Szczelnie zamykać w workach foliowych zużytą bieliznę
- Po wizycie w hotelu i powrocie do domu rzeczy z torby wrzucić do czarnego worka i wystawić na słońce ewentualnie zostawić w samochodzie. Dzięki temu zabiegowi wysoka temperatura zabije pluskwy
- Wyprać wszystkie rzeczy, które mieliśmy w hotelu.
- Jeśli mieszkamy w wielorodzinnych budynkach i chcemy uchronić się przed pluskwami warto zamontować moskitiery o małych oczkach w oknach
- Istnieje na rynku wiele środków o działaniu repelentnym, czyli odstraszającym. Warto zakupić taki środek w koncentracie i opryskiwać profilaktycznie miejsca narażone na przenikanie pluskwy z zewnątrz: próg i framugi drzwi wejściowych, kratki wentylacyjne, łączenia rur instalacji cieplnej.
Środki do zwalczania pluskiew oraz do zabezpieczenia się przed ich złapaniem dostępne w sklepie https://www.sklep.olpest.pl/
Wypróbuję, może się uda! Oby bo bardzo boje się tego dziadostwa!