
Lokata dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
16 lutego, 2022Szczęśliwa przyszłość naszych dzieci to dla nas rzecz nadrzędna, to dlatego tak bardzo zależy nam na przekazaniu wartości, którymi się w życiu kierujemy, na tym, aby nasze dzieci zdobyły stosowne wykształcenie i aby rozwijały się w harmonii i zdrowiu. Jednym z wariantów, który pomoże nam wyposażyć pociechy w najpotrzebniejsze zasoby do wejścia w dorosłe życie, jest zabezpieczenie środków finansowych ułatwiających start w dorosłość. Warto zatem rozważyć założenie dziecku lokaty oszczędnościowej. Czym ona jest i na czym polega?
Czym jest lokata?
Lokata bankowa jest rodzajem umowy z bankiem, na podstawie której klient powierza bankowi określoną sumę pieniędzy na ustalony z góry czas. Po upływie okresu umowy bank zwraca nam pieniądze powiększone o wysokość odsetek. Inaczej mówiąc, lokata jest swego rodzaju depozytem lub pożyczką dla banku, a w związku z korzystaniem przez bank z naszych środków otrzymujemy wynagrodzenie w postaci wypłaty odsetek.
Lokata długoterminowa – na czym polega?
Wpłacając pieniądze na lokatę, niejako je zamrażamy, ponieważ w zawartej z bankiem umowie zapisujemy czas jej trwania i wysokość oprocentowania. Jeśli dojdzie do zerwania umowy z naszej strony – która wiąże się z wypłaceniem środków z lokaty, utracimy nasz „zarobek”, czyli wszystkie zebrane przez lata odsetki. Na lokacie długoterminowej pieniądze mogą pomnażać się przez wiele lat, dlatego jest to bardzo korzystne rozwiązanie w długofalowej perspektywie. Ulokowane pieniądze cały czas się pomnażają, dlatego po pewnym czasie z odsetek może uzbierać się pokaźna suma. Co ważniejsze jeśli wpłacimy pieniądze na lokatę, możemy, ale nie musimy co miesiąc dokonywać kolejnych wpłat. Podsumujmy:
- lokata zamraża wpłacone przez nas środki na czas ustalony z góry,
- w każdej chwili możemy wypłacić środki z lokaty, ale wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek,
- posiadając lokatę, nie jesteśmy zobligowani do regularnych wpłat na rachunek,
- lokata dla nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania lokaty dla dziecka?
Zanim zgłosimy się np. do banku, w którym posiadamy swój rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, w celu otwarcia lokaty dla dziecka warto przeanalizować ofertę różnych banków. Możemy w tym celu skorzystać z internetowego kalkulatora lokat, który działa na takiej samej zasadzie jak np. kalkulatory pożyczek online.
Wybierając lokatę dla dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, od których zależeć będzie czy inwestycja będzie opłacalna z perspektywy czasu. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj m.in.: oprocentowanie, czas trwania umowy, częstotliwość kapitalizacji odsetek, czy kwota depozytu. Również warunki dodatkowe odgrywają ważną rolę, przy wyborze najkorzystniejszej oferty, na którą wpływ może mieć staż klienta danego banku, lub specjalne promocje dla nowych klientów.
Im wcześniej zdecydujemy się na skorzystanie z lokaty, tym mniejszą kwotę musimy wpłacić, by lokata przyniosła oczekiwane rezultaty finansowe. Niektórzy zakładają ją już w pierwszych dniach życia dziecka, by kontynuować ją aż do 18 roku życia swojej pociechy. Jeśli nasza sytuacja materialna pozwala, dobrym pomysłem jest comiesięczna wpłata pieniędzy ze środków pozyskanych ze świadczenia wychowawczego „Rodzina 500 plus” Ministerstwa Rodziny i Polityki Rodzinnej.