Na czym polega monitoring stron WWW i dlaczego jest on tak ważny?

Na czym polega monitoring stron WWW i dlaczego jest on tak ważny?

1 stycznia, 2022 0 przez Specjalista Marketingu

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach praktycznie żadna firma, bez względu na to czy jest ona małych, średnich, czy też dużych rozmiarów, nie może odpowiednio funkcjonować bez strony WWW. To właśnie dzięki niej możliwe jest pozyskiwanie nowych klientów, a także lojalizowanie ich i budowanie wizerunku marki. Niemniej jednak niepoprawnie działająca strona WWW, zamiast oczekiwanych zysków, może przynieść o wiele więcej strat. Statystyczny użytkownik Internetu z pewnością nie chce korzystać z portalu, który po prostu nie działa bądź jest zbyt spowolniony. Konieczne jest uświadomienie sobie, że od konkurencji dzieli użytkownika tylko i wyłącznie jedno kliknięcie, dlatego też tak ważny jest monitoring stron internetowych. Czym on jednak jest i dlaczego warto go wdrożyć?

Dlaczego monitoring strony internetowej jest tak ważny?

Monitoring stron jest jedną z najważniejszych czynności, jakie powinny być wykonane w zakresie prowadzenia witryny internetowej. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko wykrywanie awarii czy mierzenie szybkości strony, ale przede wszystkim wdrażanie usprawnień i udogodnień, które z pewnością docenią klienci. Monitoring strony internetowej to tak naprawdę szereg działań, które mają za zadanie sprawdzić wydajność, funkcjonalność, a także monitorować dostępność w witrynie. Dlaczego tak ważne jest monitorowanie stron? Otóż ponad 80% internautów przyznaje w badaniach prowadzonych przez Google, że nie powracają do zakupów lub na stronę portalu, który działa wadliwie lub zbyt wolno. Tak naprawdę już kilka godzin niedostępności strony, może spowodować lawinę utraconych klientów, a tym samym również i straty finansowe. Nie można jednak powiedzieć, że tylko i wyłącznie problemy z dostępnością, mogą mieć niezwykle negatywne konsekwencje. Tak naprawdę, witryna, która nie funkcjonuje poprawnie przez wiele lat, będzie wpływała na niezadowolenie użytkowników, a w efekcie utratę klientów i zmniejszenie zasięgów. Co więcej wzbudzi ona same negatywne uczucia względem marki. Podstawowe błędy jak np. baner, który się nie wyświetla lub nawet button, w który nie da się kliknąć czy częste przerwy w działaniu, niekorzystnie wpływają na doświadczenie użytkownika z daną stroną internetową. Jeśli takie błędy będą ignorowane lub przez długi czas pozostaną niezauważone, będą one jedynie generować straty. Warto pamiętać, że obecnie każdy użytkownik sieci jest przyzwyczajony przede wszystkim do wygody. Z tego też powodu wadliwe witryny są po prostu porzucane.

Do czego doprowadzi nieprawidłowo funkcjonująca strona?

Wspomniane już zostało, że wadliwie działająca witryna internetowe wygeneruje poważne konsekwencje. Jednak co można zaliczyć do najpoważniejszych problemów? Otóż:

  • niedziałająca witryna wygeneruje straty finansowe dla firmy
  • spowoduje, że strona będzie osiągała znacznie gorsze wyniki w wyszukiwarce Google
  • wystąpi duży współczynnik odrzuceń
  • marka będzie negatywnie postrzegana przez użytkowników
  • klienci nie będą polecać witryny
  • konsumenci zaczną obawiać się o bezpieczeństwo transakcji dokonywanych w witrynie
  • na stronie pojawią się przerwy w dostępie informacji
  • marka będzie sprawiała wrażenie niestabilnej i niegodnej zaufania

Jak można przeprowadzić monitoring strony internetowej?

Na wstępie należy zaznaczyć, że monitoringu strony internetowej nie zaleca się przeprowadzać ręcznie. Sprawdzenia wymaga zbyt wiele elementów, a co ważniejsze im szybciej zostaną wykryte awarie, tym szybciej można dowiedzieć się odnośnie błędów w funkcjonowaniu witryny i uchronić klientów przed negatywnymi doświadczeniami. Jeżeli firma posiada ograniczony budżet, warto zdecydować się na skorzystanie z gotowych oprogramowań, które służą monitorowaniu witryn internetowych. Kolejno warto poświęcić czas na zautomatyzowanie monitorowania stron WWW. Wówczas tworzy się kilka punktów kontrolnych, a następnie wykorzystuje się je do regularnego testowania serwisu. Komputer inicjuje wówczas połączenie ze stron i monitoruje jej dostępność, a także szybkość jej ładowania się i pozostałe czynniki, które wpływają na doświadczenie użytkownika.

0 0 votes
Article Rating