Nauka niemieckiego w pracy opiekunki w Niemczech

Nauka niemieckiego w pracy opiekunki w Niemczech

16 lutego, 2023 0 przez Specjalista Marketingu

Opiekunka, która planuje wyjazd do pracy w Niemczech, musi znać język przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Bez tego trudno jej będzie codziennie sprawować opiekę nad podopiecznym, którego przecież trzeba zrozumieć. Znajomość języka niemieckiego jest też jednym z warunków wyższej wypłaty dla opiekunki w Niemczech. Warto zatem poświęcić nieco więcej czasu na naukę. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy.

Język to niezbędne narzędzie w niemieckiej opiece

Znajomość języka to jedna z najważniejszych umiejętności, którą może pochwalić się kandydat do opieki w Niemczech. Zwykle jest ona wysoce pożądana przez rodziny seniorów. Trudno się temu dziwić – w końcu opieka nad podopiecznym to zajęcie, które wymaga ciągłej komunikacji z drugą osobą. Jeśli opiekunka umie mówić po niemiecku, jest w stanie rozpoznać i odpowiadać na potrzeby seniora, sprawdzić rzetelnie jego stan zdrowia oraz samopoczucie. Dodatkowo znajomość języka pozwala na rozmowę i budowanie relacji z osobą starszą. Równie ważny jest fakt, że opiekun umiejący mówić po niemiecku zdoła porozumieć się także z rodziną seniora. A warto wiedzieć, że niemal na każdej szteli bliscy podopiecznego chcą wiedzieć, jak przebiega opieka w Niemczech i jak czuje się ich rodzic czy dziadek. Jeżeli opiekunka nie zna języka, będzie jej bardzo trudno wykonywać obowiązki – zarówno w domu podopiecznego, jak i poza nim, w trakcie załatwiania spraw czy robienia zakupów.

Jak opiekunka w Niemczech uczy się języka?

Możesz wybrać taki sposób nauki języka, jaki najbardziej Ci odpowiada. Wszystko zależy od Twoich możliwości finansowych, miejsca zamieszkania i indywidualnych oczekiwań. Niektóre opiekunki wybierają kursy stacjonarne, w trakcie których mogą ćwiczyć umiejętności językowe „na żywo”, wraz z innymi uczestnikami. Inne preferują samodzielną naukę, w domowym zaciszu, z słuchawkami na uszach. Takie osoby z chęcią wykorzystają dostęp do materiałów w Internecie. Wiele agencji organizuje bowiem lekcje niemieckiego dla opiekunek w formie filmów edukacyjnych. Ciekawą opcją są też zajęcia zdalne.

Niezależnie od tego, który format zajęć wybierzesz, warto wiedzieć, czego się nauczyć. Dla opiekunki pracującej w Niemczech najlepszym rozwiązaniem będzie nauka podstawowego słownictwa i form gramatycznych. Skup się przede wszystkim na słówkach, które mogą się przydać w opiece. Dotyczą one codziennych czynności, samopoczucia, zdrowia czy chorób, na które może cierpieć podopieczny. Jeśli nie wiesz do końca, jakich zwrotów i struktur gramatycznych się uczyć, pomoże Ci w tym kurs zorganizowany przez agencję. Niektóre firmy proponują opiekunkom naukę za darmo – znajdziesz je chociażby na portalu SenioPort. Program zajęć jest tu dokładnie dopasowany do potrzeb opiekunek w Niemczech i do oczekiwań pracodawców.

Możliwości nauki niemieckiego dla opiekunek

Jaki poziom znajomości niemieckiego jest konieczny, by pracować w Niemczech w opiece? Pracodawcy zwykle sami go określają – proporcjonalnie do potrzeb seniora. Zazwyczaj wymagany jest poziom A2 albo B1, pozwalający na swobodną komunikację za pomocą prostych zwrotów. Nie warto jednak się na nim zatrzymywać. Im lepsza znajomość niemieckiego, tym większa szansa, że opiekunka otrzyma wyższą wypłatę za swoją pracę. Dobrze jest więc na bieżąco się dokształcać, także w trakcie trwania zlecenia. Kto wie, może następnym razem pracodawca albo agencja zgodzi się na lepszą stawkę? Warto zatem poświęcić nieco więcej czasu i sił na naukę niemieckiego. Dzięki temu praca w opiece będzie dawała Ci nie tylko satysfakcję, ale też dobre zarobki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

0 0 votes
Article Rating