PIT-36 – co warto wiedzieć?

PIT-36 – co warto wiedzieć?

17 marca, 2021 0 przez Specjalista Marketingu

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdego podatnika. Kto powinien złożyć w tym roku deklarację PIT-36? W jaki sposób wypełnić formularz PIT? Zanim zajmiemy się naszym rozliczeniem, koniecznie poznajmy odpowiedzi na te pytania.

Składanie deklaracji podatkowej to czynność, która dla większości z nas kojarzy się jedynie z przykrym i dość skomplikowanym obowiązkiem. Nie sposób się temu dziwić. Jeszcze kilka lat temu rozliczanie PIT-u wymagało wypełniania sterty papierów oraz oczekiwania w długich kolejkach w urzędzie skarbowym. Na szczęście w dzisiejszych czasach możemy złożyć PIT przez internet. A to naprawdę wiele ułatwia. Problemem dla wielu osób może jednak wciąż pozostawać wybór odpowiedniego formularza. Jest ich naprawdę wiele, dlatego należy podejść do tego zadania uważnie. Dziś dowiemy się, którzy podatnicy powinni wypełnić deklarację PIT 36.

PIT-36- kto powinien go złożyć?

Deklaracja PIT 36 to jeden z najczęściej wybieranych formularzy. Dotyczy on przychodów, które są opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli według skali o wysokości 17% lub 32%. Kto powinien wypełnić ten ePIT? Z druku tego korzystają przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą. Warto zaznaczyć, że dotyczy to działalności pozarolniczych. Deklaracja PIT 36 jest także odpowiednią dla podatników, którzy generowali przychody z tytułu najmu nieruchomości oraz ze źródeł ulokowanych za granicą.

PIT-36 to deklaracja dotycząca podatników, którzy wszystkie lub część przychodów otrzymali bez pośrednictwa płatnika, czyli pracodawcy. Dlatego też, nawet, jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę, lecz jednocześnie prowadzimy własną działalność, powinniśmy wypełnić tę właśnie deklarację.

Kto składa PIT-36L?

PIT 36L bardzo często mylony jest z deklaracją PIT 36. W rzeczywistości są to jednak dwa zupełnie inne formularze. PIT 36L rozliczają jedynie podatnicy, którzy wybrali wcześniej jako formę opodatkowania dochodów podatek liniowy. Liniowa forma opodatkowania gwarantuje stałą wysokość podatku. W tym przypadku jest to 19% niezależnie od tego, jakie zostały osiągnięte przychody. Warto wspomnieć, że w formularzu PIT 36L możemy rozliczyć zarówno przychody uzyskane w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej, jak i te, które otrzymaliśmy na podstawie umowy o pracę. W tym drugim przypadku musimy jednak pamiętać, by uwzględnić je na innej deklaracji.

PIT-36 – do kiedy?

Przy składaniu deklaracji PIT musimy pamiętać zarówno o wyborze właściwego formularza, jak i terminowości. Chyba każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że urząd skarbowy nie lubi spóźnień. Może się to bowiem skończyć naprawdę przykrymi konsekwencjami. Dlatego niezwykle ważne jest, by złożyć ePIT na czas. W tym roku możemy zrobić to maksymalnie do 30 kwietnia 2021 roku. Nie czekajmy jednak do ostatniej chwili. Miejmy to już z głowy i prześlijmy nasz formularz jak najszybciej. Jego wypełnienie zajmuje dosłownie 5 minut, dlatego możemy zrobić to nawet teraz.

Jak rozliczyć PIT-36?

Rozliczenie deklaracji PIT 36L oraz PIT 36 jest naprawdę bardzo proste. Wszystkie formalności z łatwością załatwimy przez internet. Pomoże nam w tym sprawdzony program, dzięki któremu wypełnimy nasz ePIT. Wystarczy wybrać odpowiedni formularz i uzupełnić odpowiednie pola. Co najważniejsze, przez cały czas możemy liczyć na pomoc oraz podpowiedzi narzędzia.

Jeśli nasza deklaracja PIT 36 jest już gotowa, musimy dostarczyć ją do odpowiedniego urzędu skarbowego. Wiele osób wciąż robi to osobiście, bądź drogą pocztową. Znacznie lepszą opcją będzie jednak przesłanie ePIT-u online. Dzięki temu będziemy mieli pewność natychmiastowej dostawy dokumentów, a przy okazji oszczędzimy sporo czasu.

 

 

0 0 votes
Article Rating