
Problemy osób starszych: jak opiekun może sobie z nimi radzić?
27 lutego, 2023Podeszły wiek pociąga za sobą wiele codziennych problemów i utrudnień. Seniorowi coraz trudniej jest funkcjonować i radzić sobie z codziennością. Często nasi bliscy potrzebują wsparcia i opieki, czasami częściowej, innym razem kompleksowej. Niejeden opiekun czy opiekunka osoby starszej zadaje sobie pytanie: na co mam się przygotować? W tym tekście przybliżymy Ci nieco problemy, z jakimi zmagają się seniorzy.
Choroby fizyczne, które musi znać opiekunka osoby starszej
Większość problemów seniorów (chociaż nie wszystkie) związane są z aspektami fizycznymi. Mowa tutaj zarówno o chorobach przewlekłych, jak i o niedomaganiach, które bywają nieodłączną częścią wieku podeszłego. Schorzenia, na które cierpią osoby starsze, to na przykład miażdżyca, cukrzyca, choroby serca, choroba wieńcowa, schorzenia układu kostno-stawowego, osteoporoza, kłopoty ze wzrokiem lub słuchem, inkontynencja, nowotwory, a także osłabiona odporność. Wiele z tych chorób powstaje na skutek starzenia organizmu. Oznacza to, że opiekun osoby starszej nie ma na ich wystąpienie wpływu. Może jednak dołożyć starań, aby choremu żyło się lepiej. W takiej sytuacji warto skupić się na pomocy bliskiej osobie. Wspierajmy ją w wykonywaniu codziennych czynności, w prowadzeniu domu czy w chodzeniu do lekarza. Warto wiedzieć, że z czasem zmiany chorobowe mogą narastać lub się pogłębiać. W rezultacie chory będzie potrzebował coraz więcej pomocy i wsparcia, a w przyszłości być może nawet wyręczania.
Schorzenia wieku podeszłego to nie wszystko. Jeśli opiekujemy się osobą starszą, nie zapominajmy też o codziennych drobiazgach, które mogą wpłynąć na nas i na seniora. Nasz rodzic lub dziadek, z racji wieku, może potrzebować mniej snu. Niektóre osoby starsze są też wrażliwe na zmiany temperatur i łatwiej marzną. Bliska osoba może łatwiej się męczyć i mieć mniej sił do wykonywania codziennych czynności. Często trudno jej się umyć, uczesać, ubrać albo zjeść posiłek. Dlatego tak ważne jest dostosowanie rodzaju opieki do potrzeb seniora.
Psychika osoby starszej a opieka nad nią
Kompleksowa opieka nad seniorem powinna obejmować również jego psychikę. Niestety, często skupiamy się na fizycznym wymiarze starzenia, zapominając o umyśle i emocjach. Pamiętajmy, że osoby starsze są szczególnie narażone na schorzenia otępienne, jak demencja czy choroba Alzheimera. Mogą one całkiem zmienić ich życie, a w późniejszych fazach spowodować, iż chory straci kontakt z otoczeniem. Schorzenia te co prawda są nieuleczalne, ale przy odrobinie wysiłku i dobrej woli można poprawić komfort życia seniora. Kluczem do sukcesu jest poznanie specyfiki choroby. Jeśli opiekunka osoby starszej wie, z czym przyjdzie jej się mierzyć, łatwiej będzie jej radzić sobie na co dzień.
Nawet jeśli nasz rodzic czy dziadek nie cierpi na żadną z powyższych chorób, nie znaczy to, że nie należy dbać o jego psychikę. Zdarza się, że osoby starsze w milczeniu zmagają się z depresją, smutkiem, apatią, lękiem, rozdrażnieniem czy nawet agresją. Przyczyny takich problemów mogą być rożne. Często jest to świadomość upływu lat, złe samopoczucie fizyczne, spadek nastroju czy strach przed nadchodzącym końcem. Warto więc wykazać się zrozumieniem oraz empatią i nie złościć na seniora, który zachowuje się „dziwnie”.
Opieka nad osobą starszą jest wyzwaniem, zwłaszcza gdy w grę wchodzą poważne schorzenia fizyczne lub psychiczne. Jeśli nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić, poprośmy o pomoc agencję opieki, na przykład Veritas Polska, która znajdzie wykwalifikowaną opiekunkę. Będziemy mieć pewność, że nasz bliski otrzyma wsparcie, jakiego potrzebuje.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://veritas-polska.pl/