Rozliczenie PIT 2019
16 maja, 2020PIT 37 to rozliczenie, które można określić jako „najbliższe” większości ludzi aktywnych zawodowo. Dotyczy bowiem osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami, uzyskujących przychody z tytułu pracy świadczonej na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło, itp. PIT-37 to zeznanie o wysokości osiągniętego przychodu (poniesionej straty) w danym roku podatkowym. Termin rozliczenia PIT 2019 upłynął w dniu 30.04.2020 r.
Spis Treści
Podstawowe informacje.
Już od kilku lat istnieje możliwość złożenia swojego PIT przez Internet. PIT online jest bardzo dużym ułatwieniem, ponieważ daje możliwość rozliczenia swoich dochodów bez wychodzenia z domu. Istotną informacją w zakresie obowiązku złożenia zeznania PIT-37 jest fakt, iż od niedawna funkcjonuje system zwany Twój e-PIT, który w zasadzie realizuje obowiązek rozliczenia za samego podatnika. Niemniej warto posiadać choć minimum wiedzy w temacie opodatkowania, aby móc zweryfikować dane, które zostały w tym systemie zawarte. A dokonywanie weryfikacji jest bardzo zalecane ze względu na fakt, iż mogą w nim zostać zawarte błędy. Ponadto system ten może również (co nie powinno być zaskoczeniem) „nie mieć wiedzy” o wszystkich przysługujących poszczególnym podatnikom ulgom i odliczeniom. Również kwestia możliwości przekazania 1% podatku na konkretną organizację pożytku publicznego może stanowić motywację dla sprawdzenia danych wykazanych w systemie. Co do zasady bowiem system ten „wypełnia” to pole w sposób analogiczny do roku poprzedniego. Oznacza to, iż do przekazania 1% podatku wskazywana jest ta sama organizacja (z tym samym numerem KRS), która była podana w roku poprzednim. Jeśli w poprzednim roku nie wykazana została żadna organizacja – w danym roku również pole to pozostaje puste. Natomiast samo zalogowanie do systemu Twój e-PIT – osobom o podstawowej znajomości obsługi komputera i korzystania z Internetu – nie powinno nastręczać większych trudności. Trzeba jednak:
- podać swój PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
- podać kwotę przychodu z jednej informacji uzyskanej od płatników za rok, którego dotyczy zeznanie (np. z PIT-11 od pracodawcy), a następnie
- potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za rok poprzedzający rok, którego dotyczy zeznanie (czyli jeśli zeznanie jest składane za rok 2019, to należy podać kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty za rok 2018).
Warto więc mieć te dane wcześniej przygotowane. Natomiast w pozostałym zakresie wystarczy podążanie za pojawiającymi się kolejno komunikatami. Co do zasady e-pity są dość proste w obsłudze.
Koszty uzyskania przychodów.
Kwota wynagrodzenia uzyskiwana za każdy miesiąc od pracodawcy (tzw. kwota na rękę) jest kwotą po pomniejszeniu wszelkich składek, zaliczek na podatek i potrąceń, do odprowadzania których zobowiązany jest pracodawca. Natomiast w otrzymywanej od pracodawcy informacji (najczęściej jest to PIT-11) widnieje również („jako pierwsza”) kwota osiągniętego przez cały rok wynagrodzenia brutto (czyli bez ww. potrąceń). Jest to tzw. kwota osiągniętego przychodu, którą – dla uzyskania kwoty dochodu – pomniejsza się o wartość kosztów uzyskania przychodów. Tak, trzeba pamiętać, że przychód i dochód to w podatkach pojęcia całkowicie różne. Warto zwrócić uwagę, iż koszty uzyskania przychodów nie są stałe dla wszystkich podatników. Ich wysokość jest zależna od tego, czy dana osoba jest zatrudniona u jednego pracodawcy, czy ma podpisaną umowę o pracę również u innych pracodawców (tzw. jednoetatowcy i wieloetatowcy). A co więcej koszty te osiągają różną wartość, w zależności od tego, czy miejsce pracy znajduje się w miejscu zamieszkania, czy poza nim (chodzi oczywiście o miejscowość). W zależności od powyższych czynników koszty uzyskania przychodów są wyższe lub niższe. Jednocześnie wyższe koszty (czyli korzystniejsze) nie zawsze są uwzględniane przez pracodawcę w dokonywanych przez niego potrąceniach. Może on po prostu nie wiedzieć o fakcie, iż pracownik zatrudniony jest również u innego pracodawcy. Ponadto, mimo że pracodawca co do zasady w danych personalnych ma (powinien mieć) informację o miejscu zamieszkania pracownika, nie zawsze uwzględnia to w przyjmowaniu określonej wysokości kosztów uzyskania przychodów. Czasem przyjmuje zasadę potrącania ich wysokości podstawowej (tej niższej), pozostawiając w gestii samego pracownika ich powiększenie w zeznaniu PIT-37. Dlatego warto dokonać weryfikacji i przyjąć najkorzystniejsze rozwiązanie. Jeśli podatnik pracuje poza miejscem zamieszkania powinien więc sprawdzić, jaka kwota kosztów została uwzględniona w informacji PIT-11. Jeśli przysługuje mu prawo do zastosowania korzystniejszych zasad, należy to uwzględnić w zeznaniu PIT-37.
Ulgi i odliczenia.
W następnej kolejności, trzeba zwrócić uwagę na przysługujące ulgi i odliczenia. PIT 2019 przez internet, mimo dużego ułatwienia, nie „dysponuje” wszystkimi informacjami w tym zakresie i zwyczajnie najlepiej samemu dokonać odpowiedniej weryfikacji. Obecnie do najpopularniejszych ulg należy oczywiście:
- ulga z tytułu wychowywania dzieci polegająca na możliwości odliczenia od podatku określonych kwot (których wysokość jest zależna od ilości posiadanych dzieci) oraz
- ulga dla młodych polegająca tym, iż do określonej kwoty przychody osiągnięte przez osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, są zwolnione z opodatkowania PIT.
Zastosowanie mają również inne rodzaje ulg i odliczeń od dochodu oraz od podatku. Warto mieć wiedzę o tego rodzaju preferencjach, są przecież po to, by z nich korzystać.
[…] zobacz również rozliczenie pit online […]
[…] zobacz również rozliczenie pit online […]
[…] zobacz również rozliczenie pit online […]
[…] zobacz również rozliczenie pit online […]
[…] zobacz również rozliczenie pit online […]
[…] zobacz również rozliczenie pit online […]
[…] zobacz również rozliczenie pit online […]
[…] zobacz również rozliczenie pit online […]