Spacer z psem – o tym trzeba wiedzieć

Spacer z psem – o tym trzeba wiedzieć

6 lutego, 2023 0 przez Specjalista Marketingu

Często się zdarza, że inicjatorami posiadania psa w domu są dzieci, które czasami skutecznie potrafią wymóc na rodzicach kupno lub adopcję czworonoga. Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy dziecko aktywnie będzie pomagało w wychowaniu psa jest kupienie… smyczy.

Tak, tak to bardzo ciekawy sposób. Rodzic kupuje smycz i prosi dziecko, by przynajmniej dwa razy dziennie wychodziło z nią na spacer. Jeśli dziecko przynajmniej przez miesiąc skrupulatnie wypełni ten obowiązek jest nadzieja, że i z psem będzie wychodziło na spacer, a także angażowało się w jego wychowanie. Spacer z psem. Okazuje się, że jest to bardzo ważny element „posiadania” psa. Każdy właściciel musi mieć świadomość, że przynajmniej dwa razy dziennie musi wyjść na przechadzkę ze swoim zwierzakiem.

Po co psu spacer?

Spacer ma dla psa znaczenie przede wszystkim praktyczne, ale też wychowawcze. W trakcie spaceru pupil załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli człowiek nie nauczy czworonoga czystości, nie powinien go karcić za ewentualne wpadki, kiedy w domu nie zdoła powstrzymać naturalnych odruchów. Właściwie żadne inne zwierzę nie jest tak uzależnione od człowieka, jeśli chodzi o ten aspekt. Spacer zaspakaja też naturalną potrzebę ruchu u zwierzaka. Nawet jeśli mamy dom z ogrodem, spacer jest niezbędny. W końcu pies nie będzie biegał przez godzinę dookoła domu. Ile tego ruchu powinno być? A to już zależy od konkretnego psa. Stereotypowe myślenie nie zawsze się sprawdza. Uważa się np. że pekińczyki nie potrzebują dużo ruchu. Okazuje się jednak, że wielu przedstawicieli tej rasy uwielbia długie i wyczerpujące spacery. Na pewno jednak psy duże, mające wiele energii, trzeba wyprowadzać na długie spacery, by zwierzę zgubiło nadmiar energii. Do takich ras zalicza się: owczarki niemieckie, charty, dobermany, wyżły, border collie. Mniej wymagające są mopsy, buldogi angielskie, chow-chow.

Spacer z psem – czas i długość

Z psem trzeba wychodzić minimum trzy razy dziennie. Dwa spacery mogą być krótsze – do 15 minut, ale jeden spacer powinien być dłuższy – około pół godziny, godzinę. To wtedy nasz pupil może się wybawić, wybiegać, powęszyć i spotkać z innymi psami. Idealnie jest, jeśli możemy sobie pozwolić na dłuższy spacer, np. godzinny, ale takiego spaceru nie wymagają wszystkie psy. To jeszcze raz potwierdza, że trzeba bardzo starannie zastanowić się nad przyjęciem psa pod swój dach i określić rasę, która jest najodpowiedniejsza dla naszego trybu życia. Tu nie chodzi tylko o karmienie, ale o całościową opiekę. Spacery są niezwykle ważne i trzeba o tym pamiętać. Nie można wypuścić psa na pięć minut przed dom i oczekiwać, że w tym czasie załatwi wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne i jeszcze się pobawi. Brak spaceru można dla psa oznaczać poważne kłopoty zdrowotne i behawioralne.

Co podczas spaceru z psem?

Podczas spaceru, między właścicielem i psem, wytwarza się niezwykła więź. To czas na naukę i zabawę. Psa, podczas wyjścia, powinno trzymać się na smyczy. To konieczne ze względu na bezpieczeństwo jego, innych psów i ludzi. Chociaż znamy naszego pupila, nigdy nie wiemy do końca jak zachowa się w nieoczekiwanej sytuacji, jak zareaguje na inne psy. Chociaż może być przyjaźnie nastawiony do całego świata, inne psy nie muszą tak się zachowywać. Jest też ulica, samochody, rowery. Trzeba zadbać też o bezpieczeństwo innych ludzi. Niektórzy mogą się bać psa. Smycz jest więc koniecznością. Psa można spuścić ze smyczy tylko w całkowicie przyjaznym otoczeniu i tylko wtedy, kiedy jesteśmy całkowicie pewni, że reaguje na przywołanie. Spacer to też możliwość przećwiczenia znanych komend i nauczenia go nowych. Ważna jest też zabawa, ale nie koniecznie ta polegająca na rzucaniu przez właściciela patyka i czekania, aż pupil go przyniesie. Dobrym pomysłem jest zabawa w przeciąganie i szarpanie. – chodzi wtedy o bliski kontakt z właścicielem. Warto też psa nagradzać za wszystkie wypełnione zadania np. smaczkami. Po takim atrakcyjnym spacerze pies wraca do domu zadowolony i szczęśliwy.

Wieczorny spacer z psem

Wieczorny spacer z psem jest zazwyczaj najdłuższy. Nie powinien być on jednak zbyt absorbujący naszego pupila. To nie jest czas na zabawy, ale spokojny relaks. Wieczorem jest mniej ludzi i psów, co sprzyja powolnej eksploracji. A dla psa to doskonała okazja do popracowania nosem. Im więcej ludzi i zwierząt było w danym miejscu, tym większa atrakcja dla czworonoga. Z tego też powodu dobrze jest wybierać wciąż nowe miejsca i trasy. Pies uwielbia okolice sklepów, przystanków, bliskość śmietników. To prawdziwa pożywka dla jego węchu. Spacerujmy wtedy z psem spokojnie, pozwalając mu na odkrycia. Zmęczony pupil będzie spał długo i smacznie.

Pamiętajmy! Codzienne spacery z psem to konieczność o której musimy pamiętać, jeśli decydujemy się na kupno lub adopcję zwierzaka.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska, zwierzaki.expert

Fot. pasja1000, pixabay

 

5 1 vote
Article Rating